چهارشنبه , آذر ۲۱ ۱۳۹۷
Home / سئو / اموزش گوگل وبمسترتولز / آموزش کامل گوگل وب مستر

آموزش کامل گوگل وب مستر

 وب مسترچیست؟

استفاده از ابزار وب مستر چه تاثیری در سئوی سایت دارد؟

باسلام خدمت دوستان یکی از ابزارهای جدیدی که توسط گوگل ارائه شده که یادگیری آن برای طراحان سایت لازم

وضروری می باشد ابزار گوگل وب مستر  است.که باید سایت خودرابرای بهترایندکس شدن توسط گوگل به

این ابزار معرفی کرد ونقشه سایت تهیه نموده وبه این ابزار معرفی نمایید درادامه به اموزش کامل این ابزار

می پردازیم

چگونه با استفاده از ابزار وب مستر سایت خودرابه  گوگل معرفی کنیم؟

مرحله اول :
مرحله اول ساخت یک ایمیل در گوگل می باشد . همانطور که میدانید کلیه ابزار های گوگل با استفاده از آن اکانت اصلی شما که همان جیمیل شما می باشد کار میکند و این ابزار هم از بقیه ابزارهای گوگل مستثنا نیست پس اول از همه باید وارد اکانت خود در گوگل شده باشید.
مرحله دوم :
مرحله بعدی رفتن به لینک زیر است .
https://www.google.com/webmasters
در این لینک همانند تصویر اگر لاگین باشید یک کلید با نام Sign in to Webmaster Tools وجود دارد که با کلیک کردن بر روی آن به مرحله بعدی میروید.

34
وبمستر تولز


مرحله سوم :
در این مرحله باید بعد از لاگین کردن سایت خود را وارد کنید . مطابق تصویر زیر روی کلید قرمز رنگ سمت راست به نام ADD SITE کلیک نمایید .

9

در کادر باز شده آدرس کامل سایت خود را وارد نمایید .

11

در این مرحله گوگل باید بفهمد که شما واقعا صاحب آن سایتی هستید که ثبت کرده اید . برای این کار باید سایت را Verify نماید. به این صورت که یک کد یا یک فایل اچ تی ام ال به شما میدهید و اگر فایل اچ تی ام را گرفتید باید آن را روی هاست خود در فولدر www قرار دهید و اگر کد را گرفتید با آن کد را در تگ <head> در بین کد های قالب سایت خود قرار دهید بعد مثل تصویر زیر روی کلید VER IFY کلید نمایید.

124

تا این مرحله شما موفق شدید که سایت را در وب مستر  ثبت نمایید از این مرحله استفاده از ابزار وب مستر برای ارتقا سطح کیفی سایت شما می باشد . برای این کار به صفحه Home برگردید و روی لینک سایت خود که الان با تصویر سایت شما مشخص می باشد کلیک نمایید که تصویری مانند زیر را مشاهده میکنید.

 13

در قسمت های دیگه به توضیح بخش های منو سمت چپ وب مستر می پردازم.
Site Dashboard
در این قسمت شما لیست سایت هایی که ثبت کرده اید را ملاحظه می کنید که می توانید آنها را مدیریت کنید ( مثل انتخاب ، حذف و .. )
Site Messages
این قسمت صندوق پیام هایی است که وب مستر برای مشکلات احتمالی و یا هر کار دیگه ای صادر میکند و اکثرا هم به ایمیل شما ارسال میشود مگر آنکه اولویت خیلی کمی داشته باشه .
Search Apperance
این منو مربوط سایت شما در موتور جستجوی گوگل است که شامل قسمت های زیر می شود :
Sructured Data
این قسمت مربوط به الگو دهی به داده های سایت شما است . به زبان ساده : در این قسمت به گوگل می فهمانید که هر قسمت از سایت شما چه نوع اطلاعاتی دارد.
برای روشن شدن موضوع در تصویر زیر من با چند الگو ساده صفحات محصولات یک سایت را به گوگل معرفی کردم.
اگر اولین بار است که میخواهید این کار را انجام دهید باید از گزینه زیر Sructured Data استفاده کنید یعنی گزینه Data Highlighter پس این ۲ قسمت به هم وابسته اند و به شکل جدا قابل توضیح نیست.
در قسمت Sructured Data بازدن گزینه Edit example page می توانید الگو هایی را که در قسمت Data Highlighter به گوگل معرفی کرده اید را اصلاح کنید.
تصویر از قسمت Data Highlighter می باشد

15

( داخل پرانتز عرض کنم منظور از صفحات دارای الگو صفحات مرتبط سایت شما است که با یک قالب خاصی ولی محتوای متفاوت می باشد به عنوان مثل اخبار سایت شما )

همانگونه که در تصویر مشخص است من قبلا این کار را انجام داده ام ولی شما اگر بار اول باشد این قسمت خالی می باشد که باید روی کلید قرمز رنگ START HIGHLIGHTER کلیک کنید و بعد آدرس یکی از محصولات یا صفحه های دار الگو خود را وارد کنید و قسمت زیر لینک هم نوع اون صفحه را مشخص نمایید که از نوع های زیر پشتیبانی می کند :
۱- مقاله ها
۲- کتاب ها
۳- رویدادها
۴- کسب و کار محلی
۵- فیلم ها
۶- محصولات
۷- رستوران ها
۸- نرم افزارها
۹- سریال های تلویزیونی
بعد از انتخاب ۲ تا گزینه میاید که میشه انتخاب کنید فقط این صفحه را بررسی کند یا تمام صفحات مشابه این صفحه را که شما اون اولی را انتخاب کنید که تمامی صفحات مشابه را بررسی کند.
در آخر پس از مشخص کردن الگو ها درست دکمه PUBLIC را بزنید

HTML Improvements
این قسمت یکی از حیاتی ترین ابزار های وب مستر می باشد که اطلاعات و کد های اچ تی ام اشتباه و مشکل دار را در سایت ما شناسایی میکند . ( البته برای من بیشتر به کوتاه بودن توضیحات صفحه Description و بیشتر مشابه بودن عنوان صفحه title و تگ های دیگر صفحه بوده است . در کل این قسمت به شما کمک می کند که مشکلات سایت را بررسی کنید و آنها را رفع کنید.

16
–    Sitelinks : این قسمت هم برای مشخص کردن لیست لینک هایی است که پس از سرچ در زیر لینک اصلی سایت شما نمایش داده میشود . برای روشن شدن موضوع به تصویر زیر توجه کنید.
در این قسمت شما میتوانید لینک هایی که به اشتباه توسط گوگل تنظیم شده است را حذف نمایید .

125

عه
Search Trafficتب
۱-    Search Analytics : در این بخش که بخش بسیار مهمی می باشد شما می توانید آمار دقیق تعداد نمایش سایت، تعداد کلیک ها، تعداد درخواست های موجود در سایت و رتبه هر صفحه را مشاهده کنید.

الف – Queries
نشان دهنده تعداد سرچ ها در بازه زمانی انتخاب شده می باشد.
ب– Impressions
نشان دهنده اهمیت کلمه سرچ شده را نشان میدهد به زبان ساده هرچه سایتهایی که از کلمه کلیدی خاصی استفاده کنند میزان اهمیت آن کلمه بیشتر میشود .
ج – Clicks
از نامش مشخص است ، تعداد کلیک های شده بر روی لینک های شما در موتور جستجو
د – CTR
این درصد حاصل تقسیم تعداد کلیک ها بر Impressions آن کلمه می باشد هر چه این درصد به ۱۰۰ نزدیکتر باشد نشان دهنده بهینه بودن اون کلمه است .
ه – Avg. position
نشان دهنده متوسط مکان قرار گیری لینک شما در نتایج جستجو

عغف

–    Links To Your Site : تعداد لینک هایی که به سایت ارجاع داده شده اند را می توانید به همراه تعداد آنها و منبع آنها مشاهده کنید. در این بخش حتی تعداد لینک های ورودی به هر صفحه نمایش داده می شود.
–    Internal Links : شما با ورود به این قسمت می توانید ساختار لینک بیلدینگ داخلی در سایت خود را ارزیابی کنید.
۴-    اگر سایت شما به هر دلیلی اسپم شده باشد یا مشکلاتی از دید گوگل داشته باشد، در این قسمت نمایش داده می شود.

Manual Actions
این قسمت حاوی خطاهای مثل پنالتی شدن و مشکلات اسپم شناختن سایت شما توسط گوگل را نمایش میدهد.
۵-    International Targeting : موقیت شناسی سایت شما جهت تجارت محلی در این بخش انجام می شود و اگر از کد های محل در سایت خود استفاده کرده باشید در این بخش نمایش داده می شود.

نتا
۶-    Mobile Usability : اگر قالب سایت شما از لحاط ریسپانسیو ایرادی داشته باشد، محل و نوع آن به صورت کامل به شما نمایش داده می شود.
تب Google Index
۱-    Index Status : در این قسمت شما وضعیت ایندکس شدن سایت خود را توسط گوگل به صورت روزانه مشاهده می کنید.

وب مستر
وب مستر

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید این صفحه از ۲ نمودار تشکیل شده است نمودار آبی رنگ اول نشان دهنده تعداد صفحه های ایندکس شده و نمودار زرد رنگ دوم نشان دهنده تعداد لینک که توسط فایل robots.txt بلوک شده است .

در قسمت پیشرفته همین صفحه شما میتوانید موارد زیر را انتخاب کنید .
Total indexed
نشان دهنده تعداد صفحه هایی که اندکس شده است
Ever Crawled
تمامی لینک ها و صفحه هایی که خزنده گوگل به آنها دسترسی دارد.
Blocked by robots
لینک های مصدود شده توسط فایل robots.txt
Removed
لینکهای که حذف شده است . ( توسط قسمت Remove URLs )
سوال : فایل robots.txt چیست ؟
جواب : یک فایل متنی می باشد که به خزنده و بات های موتور جستجو فرمان میدهد که بعضی قسمت ها در نظر نگیرد و آنها را به اصطلاح بلوک نماید. این فایل فرمتی مثل زیر دارد :

User-agent: Mediapartners-Google*

Disallow: /images/

توضیح خط به خط :
در خط اول جایی که user agent تعریف شده است در این خط می شود مشخص کرد که چه جستجو گرهایی به این قسمت دسترسی نداشته باشند . در مثال بالا فقط گوگل نمی تواند محتوایات فولدر عکس ها را ببنید ولی بقیه موتور های جستجوگر آن را اندکس می نماید. اگر قصد دارید برای تمام جستجو گرها مصدود شود باید مثل زیر عمل کنید :

User-agent: *

Disallow: /images/

در مثال بالا تمام خزنده ها در هر موتور جستجوگری که باشد با دیدن این کد از فولدر عکس ها صرف نظر میکند.

۲-    Content Keywords : در این قسمت کلمات کلیدی استفاده شده در سایت با الویت بیشترین به کمترین نمایش داده می شود. نکته مهم در این قسمت این می باشد که حروف اضافه مانند به,از و… به صورت اتوماتیک توسط گوگل در نظر گرفته نمی شود.

وب مستر
وب مستر

شما با کلیک روی هر کدام از کلمات کلیدی که در بالا مشخص شده است به صفحه ای مانند تصویر زیر میروید :

lkj
وب مستر

در این تصویر یک قسمت به نام Occurrences را مشاهده می کنید ، که به معنی تعداد دفعاتی که این کلمه در سایت شما ظاهر شده می باشد. قسمت دیگر Variants encountered می باشد که شکل های دیگر کلمه کلیدی را که در سایت شما وجود دارد نمایش میدهد . قسمت Top URLs  لینک سایت شما که به ترتیب بیشتر تعداد از این کلمه را دارا می باشد را نمایش میدهد.
۳-    Blocked Resources : در این بخش منابعی که توسط شما به صورت دستی بلاک شده اند نمایش داده می شود.

df
وب مستر

–    Remove Urls : یکی از قسمت هایی که هیچ موقع در اوایل کار به آن نیاز ندارید و وقتی حدود ۱ سال از سایت شما گذشت و یا اسکریپت سایت را به روز رسانی کردید به شدت به آن نیاز مند خواهید شد.
در این قسمت شما قادر خواهید بود لینک های خراب خود را به سرعت حذف از نتایج جستجو گوگل حذف کنید . در این صفحه یک کلید Create a new removal request وجود دارد که بازدن آن لینک را وارد میکنید و میتوانید انتخاب کنید که لینک فقط از نتایج حذف شود و یا کش های ذخیره شده در گوگل هم حذف شود که توصیه میشود اگر قصد حذف لینکی را دارید ، کش هایی آن لینک را هم حذف کنید.
تب Crawl
۱-    Crawl Error : خطاهایی که توسط خزنده های گوگل یافت می شود در این بخش نمایش داده می شود تا شما بتوانید آنها را اصلاح کنید.

اگر خزنده گوگل به هر نحوی مانند عدم وجود یک صفحه، خرابی سرور و در دسترس نبودن سایت شما نتواند اطلاعات آن را بدرستی پیمایش کند یک خطا ثبت می شود. در این بخش خطاهای مربوط به سایت (Site Errors) و صفحات وب سایت (URL Errors) نشان داده می شود. خطاهای مربوط به سایت شامل خطای DNS، عدم اتصال به سرور سایت شما و عدم خوانایی فایل robots.txt می شوند.

خطاهای مربوط به URL نیز شامل

Server Error : عدم دسترسی به سرور

Soft 404 : پیدا نشدن صفحه مربوط به یک URL و نمایش صفحه ۴۰۴ از سوی شما

Not found: پیدا نشدن صفحه مربوط به یک URL و عدم نمایش صفحه ۴۰۴

Other : دیگر خطاهای موجود هنگام پیمایش سایت

135

در بالای این صفحه وضیعت DNS ، Server connectivity ، Robots.txt را ملاحظه میکنید که هر کدام موجود نباشد یک ضربدر بجای اون تیک سبز رنگ قرار خواهد گرفت.
در پایین آخرین تاریخ آپدیت شدن خطاها را مشاهده میکنید و پایین تر از آن ۳ تب وجود دارد که تب اول وضیعت لینک ها در کامپیوتر شخصی تب دوم اسمارت فون ها و تب بعدی موبایلهای معمولی را می بیند که در هر کدام اگر لینکی خراب باشد در زیر نمودار قابل مشاهد است که اگر لینک را درست کردید باید کلید MARK AS FIXED را بزنید تا آن لینک از جز خطاها حذف شود.
اگر لینکی حذف شده باشد در سایت شما ، باید حتما در قسمت Remove URLs آن لینک را حذف کنید و بعد در این قسمت آنرا فیکس کنید.
هرگونه خطا در این قسمت به شکل مستقیم به رتبه شما بستگی دارد.

آموزش رفع ارور crawl Errors گوگل وب مستر

به قسمت crawl برید بعد از کلیکبعد از آمدن ایتمهای آن روی crawl Errors کلیک گنیدتصویر زیر برای آدرس شما به نمایش در می آید

45

حال چگونه این ارورها رو پاک کنیم کنار ارور جای تیک دارد که همه رو تیک بزنید مانند عکس حال روی fix کلیلک کنید تا پاک شود مانند عکس یک باکس باز شده و اوکی کنید

6

نمودار ارورهای ۴۰۴ توی بازه زمانی براتون در بالای آدرس هست بدانید در چه تارخی چند ایراد داشتید

12

 

:Crawl Statsوضعیت کرال شدن سایت در ۹۰ روز اخیر نمایش داده می شود.

123

همانطور که در تصویر هم مشاهده میکنید این قسمت آخرین وضعیت خزنده ها در حین بررسی سایت شما را نشان میدهد.
نمودار اول میزان صفحه ای بازدید شده در روز توسط خزنده می باشد.
نمودار دوم میزان کیلوبایتی که خزنده از سایت شما دانلود کرده است.
نمودار سوم هم میزان زمانی که خزنده صرف بازرسی سایت شما کرده است.
نکته : هر چه تعداد صفحه و کیلو بایت دانلود شده بیشتر باشد به نفع شما و هر چه زمان بیشتر باشد به ضرر شماست . همانطور که میدانید تایم لود یعنی زمان باز شدن کامل یک صفحه برای گوگل اهمیت دارد .

۳-    Fetch As Google : یکی از مفیدترین ویژگی ها در وبمستر همین بخش می باشد. شما می توانید url های سایت خود را در این بخش وارد کنید تا خزنده ها در سریع ترین زمان ممکن آنها را ایندکس کنند.

وبمسترتولز ونحوه کارکردن با ان
وب مستر

۴-    Robots.txt tester : فایل روبوت خود را می توانید به صورت آنلاین در این قسمت تغییر دهید.

روش درست کردن نقشه سایت وثبت ان در وب مستر؟

۵-    Sitemaps : دوستانی که از وردپرس برای طراحی سایت استفاده می نماینداز افزونه Google XML Sitemaps  یا ترجیحا از افزونه Yoast SEOبرای ایجاد نقشه سایت استفاده نمایند که روش استفاده از ان بسیار اسان می باشد که علاوه بر نقشه سایت کار سئو راهم براتون انجام میدهد در این بخش می توانید ساخت سایت مپ خود را نهایی کنید. به این صورت که پس از آپلود سایت مپ در روت سایت، جهت ثبت سایت مپ باید آنها را در این قسمت وارد کنید.

3
وب مستر

همانطور که در تصویر هم مشاهده میکنید نمودار آبی تعداد لینک ثبت شده می باشد و نمودار قرمز هم تعداد لینک ایندکس شده است . برای ثبت یک سایت مپ روی کلید ADD/TEST SITEMAP در بالا کلیک نمایید.
سایت مپ باید بدون خطا باشد و به شکل مناسبی به روز شود و لینک های خراب در آن نباشد که به رتبه سایت شما ضرر می رساند
–    Url Parameters :

این قسمت مربوط به الگو بندی لینک های سایت شما می باشد . به عنوان مثل تصویر زیر را مشاهده کنید که در آن در آدرس سایت به جای اسلش از علامت > استفاده شده است .

2
وب مستر

برای این کار باید یکسری مراحل را به درستی عمل کنید و هرگونه خطا در مراحل منجربه خراب شدن لینک شما در نتایج گوگل میشود پس بدون علم برنامه نویسی توصیه نمیشود.
اما مراحل
بعد از کلیک کردن روی کلید Configure URL parameters »
به صفحه ای که می روید با زدن کلید Add parameter به صفحه ای مانند زیر میروید که به عنوان مثال برای تغییر دسته بندی سایت از آن قسمت که در تصویر مشخص شده است کمک بگیرید.

وب مستر

نکته مهم : این قسمت به نحوه آدرس بندی سایت شما بستگی دارد و به همین دلیل من کامل شرح نمیدهم و هر کس بسته به نیاز ش و نوع سایت خودش باید آن را کانفیگ نماید و اگر از نوع آدرس بندی سایت خود اطلاع ندارید به این قسمت دست نزنید که باعث خراب شدن لینک های ثبت شده شما در گوگل میشود.

Security Issues
در این قسمت خطاها ، ویروس های تگ های هک شده ، XSS های پیدا شده در صفحات سایت شما توسط گوگل به شما معرفی میشود.

کاربرد ابزار Disavowچیست؟

همانطوری که لینک کردن سایت های بی کیفیت و بی محتوا رتبه و جایگاه سایت را به خطر می اندازدممکن است بعضی از سایت های تبلیغاتی و بی کیفیت  سایت مارا بدون اطلاع لینک نمایند واین رتبه و جایکاه سایت ما را به خطر می اندازد و ممکن است سایت ما به عنوان اسپم شناخته شود اين ابزار وب مستر گوگل براي حذف و اظهار بي اطلاعي از لينک هاي اسپم و با کيفيت پايين به وب سايت به کار مي رود.

چطور از ابزار Disavow برای حذف لینک ها استفاده کنيم؟

اگر فکر مي کنيد دامنه هايي با اين مشخصات به وب سايت شما لينک کرده اند ، براي حذف آن ها به اين صورت عمل کنيد :

 1. وارد وب مستر گوگل شويد
 2. به اين آدرس در منوي سمت چپ برويد : Search Traffic -> Links to Your Site
 3. در اين صفحه گزينه More را در زير قسمت Who links the most انتخاب کنيد
 4. در صفحه باز شده گزينه Download more Sample Links را انتخاب کرده و فرمت Csv را برگزينيد
 5. حالا فايل ذخيره شده را باز کرده و محتواي آن را در فايل متني Paste کنيد
 6. لينک ها را طبق تصوير پيوست اين مطلب به ترتيب دامنه و لينک، براي رد کردن آماده کنيد
 7. فايل را ذخيره کرده و بهhttps://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main برويد3
 8. اسم لینک سایت مورد نظر را وارد نموده وگزينه Disavow Links را انتخاب کنيد2

 

 

 1. حالا فايلي که آماده کرده ايد را آپلود کنید. اگر موارد را درست وارد کرده باشيد، پيامي شامل تعداد دامنه ها و لينک هاي رد شده دريافت خواهيد کرد.1

قبل از استفاده از اين ابزار مطمن شويد که کدام دامنه يا لينک ها را حذف مي کنيد !

4

 

About جواد نورهاشمی

من جوادنورهاشمی دانش اموخته مهندسی فناوری اطلاعات هستم در زمینه طراحی وبهینه سازی سایت فعالیت می کنم واماده همکاری با دوستان درمورد هرگونه نظر، پپیشنهاد در رابطه بامطالب سایت هستم.

2 comments

 1. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 2. خرید بک لینک ارزان

  سلام.وبسایتتون فوق العادس.به کارتون ادامه بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =